Başkan'ın Mesajı

Değerli arkadaşlarım,

Öncelikle, dernek üyelerimiz arasındaki sosyal ve ticari iletişim ve birlikteliğimizin güçlenmesi gerektiğine inanıyorum. Üyelerimizin hem kişisel hem de ekonomik gelişimlerine katkıda bulunmak, üye sayımızı arttırarak gücümüzü ve vizyonumuzu daha da büyütmek asıl amacım.

Değerli üyelerimiz, görevi devir aldığımız andan itibaren ülkemizdeki cinsiyet ayrımcılığının üzerine gitmemiz gerektiğine inandığım için, diğer kadın dernekleriyle, siyasi partilerin kadın kollarıyla iletişime geçildi. Yerel yönetimler ziyaret edildi. Yönetim kadrolarında ve karar mercilerinde daha çok kadın görmek istediğimiz ifade edildi. Çağdaş ve bilime dayalı eğitime önem veren derneklerle iş birliğine gidildi. Diğer iş adamları dernekleriyle daha yakın temas kuruldu.

Neden insan değil de adam

Neden kadın dernekleri, neden siyasi partilerin kadın kolları,

Benim ülkemde toplumsal cinsiyet tanımı????

Ülkemizdeki toplumsal cinsiyet tanımı benim canımı çok acıtıyor.

Oysa biyolojik cinsiyet tanımı çok basit. Erkek XY kromozumundan, kadın XX kromozomundan oluşur. Kadın gibi davranma, kız gibi yapma, kadın gibi gülmek, kahkaha atmak, kadın aklınla, Saçı uzun aklı kısa gibi atasözleri ..Biz kadınlara giydirilen bu elbise nedeniyle….

Erkek ergenliğe geldiğinde cinselliğini yaşarsa arslan oğlum olur. Kız çocuğu yaşarsa malum… Çoğu doğu illerinde namus meselesi olduğundan ya öldürülür ya da intihar süsü verilir. Adalet sistemimizde de birkaç yıl öncesine kadar bu nedenden dolayı indirim bile uygulanıyordu. Oysa namus ne demek? Doğru, dürüst, erdemli ve ahlaklı olmak. Yani cinsellikle hiçbir alakası yok.

Maalesef ülkemizde kadın olmak 2. Sınıf vatandaş olmak demek. Kadınlarımızın çoğu da çocukluklarından itibaren bu yaklaşımla büyüdükleri için 2. Sınıf olmayı kabul etmişler ve yaşadıkları birçok olumsuz şeyleri ve sözleri normal kabul ediyorlar. Ülkemizde kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarının altında yatan asıl sebep çocukluktan itibaren annelerimizin de dahil olduğu yetiştirilme tarzı ve eğitim şeklimiz.

Kadını aşağılayan o kadar çok söz ve davranış var ki… Ülkemizde kadınlar erkeklere hizmet etmek zorunda… Evde de iş yerinde de cinsiyet ayrımcılığı ciddi sorun. Kız çocukları sen yapamazsın, başaramazsın, senin çalışmana gerek yok, hamur elinle erkek işine karışma…. Nedenleriyle iş dünyasında da hak ettiği yerde değil.

2016 yılında yayınlanan Dünya Ekonomi Forumunda, iş hayatında cinsiyet eşitliği 117 yıl sonra sağlanacakmış.

Siyasete, yerel yönetimlere bakın nüfusumuzun % 50 nin kadın olmasına rağmen parlamentoda %13.9. Yerel yönetimlerde daha vahim, belediye başkanı %2.86, belediye meclis üyesi %10.72, il genel meclisi %4,79. Üniversitelerimizin yönetim kadrolarına bakın yine içler acısı…

Biz sosyokültürel ve ekonomik olarak gelişmek istiyorsak, ilk yapmamız gereken toplumsal cinsiyet tanımımızı değiştirmek. Kadını cinsel obje olarak görmemek. Kadınları yönetim kadrolarına ve karar mercilerine, erkeklerle eşit oranda yerleştirmek. İş dünyasında ve girişimcilikte kadını yüreklendirmek. AR-GE, inovasyona önem vermek. Araştıran, sorgulayan, bilime değer veren gençler yetiştirmek.

Bunu başarabilmek için tüm STK larıyla birlikte işbirliğine gitmek. Tüm siyasi ve yerel yönetimlerle çalışmak. Kadına, eğitime, girişimciliğe yönelik çalıştaylara katılmak. Hedefim, bu bilinçle farkındalığı arttırarak iş dünyasında, parlementoda, yerel yönetimlerde, üniversitelerde yönetim kadrolarında kadın erkek eşitliğinin sağlanmasına derneğimiz olarak katkıda bulunmak.

Son söz olarak şunu söylemek istiyorum

Kadın beyniyle, erkek beyni farklı çalışır. Erkek beyni analiz ve keşfe yönelik, “sistematik” bir yol izler. Kadın beyni karşısındakinin ruh halini erkeklerden daha kolay anlar “empatik”karakteri vardır. Kadın ve erkek beyni legolar gibi birbirlerinin eksik bölgelerini doldurur. Şu anda iş dünyasında yönetim kadrolarında, parlementoda, yerel yönetimde legolar eksik.Biz, legoyu tamamlarsak bizi kimse tutamaz….

Sevgi ve saygılarımla,

Dr. Aynur Doğan

ANTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı

twitter

ETKİNLİK TAKVİMİ
< Eylül 2018 >
PzrPztSalÇrşPrşCumCts
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Kosgeb

halk

Detaylı Bilgi İçin:
www.halkbank.com.tr
Tüm Halkbankası Şubeleri